SUUDİ ARABİSTAN'DAN SEYAHAT ACENTELERİ SALIPAZARI’NDA

2024-05-20

SUUDİ ARABİSTAN'DAN SEYAHAT ACENTELERİ SALIPAZARI’NDA

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından Suudi Arabistan'dan seyahat acentelerine yönelik Orta Karadeniz Tanıtım Turu kapsamında Samsun ve ilçelerine gezi düzenlendi.

Programın 3. gününde Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren yabancı tur acenteleri Samsun’un Salıpazarı ilçesine geldi.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Türk Hava Yolları (THY) ve Salıpazarı Yerel Eylem Grubu Derneğinin katkılarıyla ilçenin turizm potansiyelini artırmak, amacıyla Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren 18 adet yabancı tur acentesinin katılımıyla program gerçekleşti. 

 

ORGANİK PAZARDA ALIŞ VERİŞ Salıpazarı Belediye Başkanı Refaettin Karaca tarafından karşılanan kafileye, özel bir tesiste Salıpazarı’na özgü damak tatlarından oluşan yemek sunumu yapıldı. İlçe merkezinde kurulan organik pazarı da gezen misafirler burada kadınlar tarafından üretilen doğal ürünleri hem tattılar hem de alış veriş yaptılar.

ŞELALEYE HAYRAN KALDILAR Daha sonra son yıllarda görsel güzelliği ile ön plana çıkan Karacaören Şelalesine yolculuk başladı. Misafirler, şehir merkezine 11 km uzaklıkta, 92 metre yüksekliğiyle göz kamaştıran Karacaören Şelalesine hayran kaldılar. Gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen misafirler bol bol fotoğraf çekip, görüntü alarak sosyal medya hesaplarında paylaşım yaptılar.

İLÇEMİZİ DÜNYAYA TANITACAĞIZ Salıpazarı Belediye Başkanı Refaettin Karaca, “İlçemizin güzide turizm alanlarının bir an önce tanıtılarak turizme açılması yönünde OKA ve THY’nın ortaklaşa çalışması neticesinde ilçemize çok büyük faydalar sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

KARADENİZ’E EN ÇOK TUR DÜZENLEYEN ACENTELERİ Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Turizm Birim Başkanı Mesut Kılıç ise “Cidde, Damman, Taif, Medine ve Riyad kentlerinden 18 tane turizm acentesini bölgemizde ağırlıyoruz. Bu acenteleri Karadeniz Bölgemize en çok tur düzenleyen acenteler olduğu için seçtik. Geçen yıl ve bu yıl yaptığımız çalışırlar nedeni ile çok olumlu ve güzel geri dönüşler aldık. Turizm acenteleri Samsun’un doğal ve tarihi yönden zengin bir bölge olduğunu ifade ederek, önümüzdeki yıllar için Samsun’a tur düzenleme konusunda şimdiden çalışmalarını başladıklarını başlattılar.

 

Salıpazarı'nın da Samsun ve Karadeniz'in görülmesi gereken bir yeri olduğuna işaret eden Kılıç, "Karacaören Şelalesi olsun, Çağlayan Şelalesi olsun Arap turistler için son derece önemli bir nokta. Bunun yanı sıra gastronomi alanında da Salıpazarı önemli bir yere sahip.  Özellikle coğrafi işaretli kestane balı ve kestane böreği ve Samsun’un en meşhur et lokantalarının birisi de Salıpazarı’nda yer alıyor. Salıpazarı hem göze hitap ediyor hem de mideye hitap ediyor” ifadelerini kullandı.

Programa Salıpazarı Belediye Başkanı Refaettin Karaca, OKA Turizm Birim Başkanı Mesut Kılıç, OKA Turizm Birimi Uzmanı Dursun Demir, THY Cidde Pazarlama Müdürü Ali Serdar Terlemez ve Salıpazarı Yerel Eylem Grubu Derneği Başkanı Hakan Şahin katıldı.