SALIPAZARI TEPEALTI DOĞA, FEN VE MATEMATİK OKULU AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2024-06-11

SALIPAZARI TEPEALTI DOĞA, FEN VE MATEMATİK OKULU AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Samsun Matematik Seferberliği projesi kapsamında Salıpazarı Tepealtı Doğa, Fen ve Matematik Okulunun açılışı İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, Salıpazarı Kaymakamı Salih Başara, Ayvacık Kaymakamı Melikşah Şahin, Salıpazarı Belediye Başkanı Refaettin Karaca, Samsun Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun İl Koordinatör Vekili Nevin Kılıç, LEADER Uzmanı Orhan Kılıç, il/ilçe yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve velilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta öğrencilerin hazırladığı gösteriler ilgiyle izlendi.
Restore çalışması Salıpazarı Belediyesi tarafından yapılan Tepealtı Doğa, Fen ve Matematik Okulumuzda kapalı ve açık derslikler, ipli macera parkuru, ekim dikim alanı, sera alanı, seyir terası, kümes ve gözlem evi bulunmaktadır. Salıpazarı Yerel Eylem Gurubu Derneği Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından finanse edilen Yıllık Uygulama Planı kapsamında, kapalı alanlardaki Fen sınıfı için gerekli ekipmanların (Mikroskop, İskelet yapısı, Teleskop vb.) temininde ve açık alanda Amfi Tiyatro kurulmasında ilçe milli eğitimle koordineli bir şekilde çalışmalarda bulundu. 
Salıpazarı ilçesindeki tüm okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencileri; Doğada Matematik, Doğada Fen Bilgisi, Yaşam Becerileri, Doğa ve Spor, Doğada İngilizce, Çevre Bilgisi alanlarında günde 5 saat eğitim alacak. Doğa ve Fen Okulunda eğitim alacak öğrenciler gönüllü olarak astronomi, gece duyusal etkinlikler, oyunlarla kamp, film ve tiyatro, gökyüzü gözlem gecesi gibi etkinliklere de katılabilecektir. 
Tepealtı Doğa, Fen Ve Matematik Okulu Açılış Töreninde yaptığı konuşmada, İl Müdürü Dr. Murat Ağar "Salıpazarı Tepealtı Doğa, Fen ve Matematik Okulunun yapım aşamasında ve eğitime hazır hale getirilmesinde tüm paydaşlarımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, okulumuzun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." dedi.
Ağar, “Sadece sınıf içerisinde çocuğun sabit kaldığı, bizlerin merkeze geldiği bir programdan ziyade, öğrencinin merkeze alındığı, bütün bu paydaşlarımızın verdiği enerjinin çocuklarımızın lehine çalıştığı, çocuğun bir noktadan daha iyi bir noktaya bırakmak üzere evirildiği bir program sergilemektedir. Tabi bütün bu programların amacı uluşması için de bizim bazı mekânlara ihtiyacımız var. Aslında bugün içinde bulunduğumuz ortamda tam da buna hitap ediyor. Çocuklarımız buralarda fen, matematik ve doğa alanlarında bazı becerilere sahip olacaklar. Buna uyum içerisinde doğaya saygı duyarak ve severek yapacaklar”dedi. 
Salıpazarı Kaymakamı Salih Başara, “Öğrencilerimizin fen ve matematik alanlarında doğa içerisinde daha çok soyut ve teorik eğitimden öte somut ve pratik eğitim alabileceği, matematik ve feni sevebilecekleri bir alan oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri hep birlikte Doğa, Bilim ve Matematik Okulunu gezdi. Programa Salıpazarı Kaymakamı Salih Başara, Ayvacık Kaymakamı Melikşah Şahin, Belediye Başkanı Refaettin Karaca, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Samet Kuruçelik, İlçe Emniyet Amiri Nevzat Şahin, Ak Parti İlçe Başkanı İsmail Yaman, MHP İlçe başkanı Hakan Düzenli, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, Atakum İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Yetik, Çarşamba İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Özdemir, Terme İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Rahman Köse, Samsun Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun il koordinatör vekili Nevin Kılıç, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Sonkaya, LEADER Uzmanı Orhan Kılıç, Salıpazarı YEG Kurucu Başkanı İbrahim Yılmaz, Salıpazarı YEG Müdürü Hatice Kurnaz katıldı.